Home Ogloszenia Poradnik Emigranta Forum Kontakt Redakcja
Forum

jezyk holenderski

sprawy związane z nauką i tłumaczeniem

Postprzez Duuvelke » 4 lip 2007, o 22:55

wszystko jest opisane na stronie, ktora powyzej podalam... przyklady i kiedy sa te przypadki uzywane...

nie wiem w jakim stopniu znasz niderlandzki... ale jesli nie rozumiesz co tam jest napisane... to przetlumacze ci to jutro... dzisiaj nie mam czasu...

[ Dodano: 2007-07-04, 23:56 ]
hehe... mysle, ze chinskiego jest sie trudniej nauczyc... poniewaz trzeba znac przynajmniej 5000 znakow, zeby mozna bylo z kims podstawowa gatke szmatke miec...
Duuvelke
moderator

Postprzez Bisurmanica » 5 lip 2007, o 08:07

tia chińskiego trudniej od polskiego ;)...
Na tę stronkę, którą podałaś zajrzałam już wcześniej a dzisiaj bardziej się przyjżałam,ale nie rozumiem niestety.Holenderski znam na pozimie"ide kupiśc mleko i ser"oraz "która jest godzina"Jak oglądam holenderską telewizję rozumiem pojedyńcze słowa, których i tak nie zlepię w całość ;) No czasem zlepię ;).

Pozdrawiam :wink:
Opuść swą głowę.Gwiazdy,one szeptają.Usłysz co mówią.I wiedz co to znaczy.Księzyc jest Twoim przewodnikiem.Zobacz jak idzie łagodnie przez światło, niczym dziecięce oko uratowane w baśniowym śnie...I śnij znowu
Bisurmanica

Postprzez Duuvelke » 8 lip 2007, o 19:51

Pare przykladow odmiany przez przypadki:-)... chociaz czytalam, ze odmiana przez przypadki jest w duzej mierze juz nie uzywama w jezyku niderlandzki... a co ciekawsze w polskich strona www pisza, ze niderlandzki nie ma przypadkow... co jest calkowita nie prawda....

polecam tez poczytac ta strone (dla osob ktore znaja niederlandzki)...
http://www.literatuurgeschiedenis.nl/mi ... s.asp?ID=3

Het Nederlands heeft het stelselmatige gebruik van naamvallen grotendeels verloren. Persoonlijke voornaamwoorden zijn daarop een uitzondering:

Ik zie hem.
Hij ziet mij.

Hem en mij zijn de accusatiefvormen van hij en ik.

Voor de rest moeten we het vooral van de volgorde en de voorzetsels hebben. Toch zijn er nog een aanzienlijk aantal overblijfsels in het Nederlands:

* De heer des huizes = de heer van het huis
* Het jaar der jaren = het jaar van de jaren
* Het beste lied aller tijden = het beste lied van alle tijden
* 's Morgens ga ik naar school, 's middags kom ik terug.
* U bent ĂŠĂŠn mijner vrienden. = U bent ĂŠĂŠn van mijn vrienden.
* Woordenboek der Nederlandsche taal = Woordenboek van de Nederlandse taal

Zoals je ziet komt de genitief nog het meeste voor in het Nederlands, maar er zijn ook voorbeelden van de datief en de accusatief te vinden in wat vaste of staande uitdrukkingen genoemd worden.

* Van harte!
* Op den duur
* Ik ben slecht ter been
* Iemand in koelen bloede vermoorden

Ook in (achter)namen komen we naamvallen nog wel eens tegen:

* Peter van den Berg
* Wilko ter Witte
* Jan den Appel

[ Dodano: 2007-07-08, 20:53 ]
Bisurmanica... mowilam, ze ci ten tekst przetlumacze... ale nie wiem jak... nie bardzo umiem gramatyke przetlumaczyc... a juz nie wspomne o wytlumaczeniu... :oops:
Duuvelke
moderator

Postprzez Bisurmanica » 9 lip 2007, o 09:13

no coż, gramatyka była i będzie zawsze najtrudniejsza w nauce jezyka.Nie wystarczy wkuwać słówka ze słownika by ułożyć poprawne zdanie.Z tego co zrozumiałam przypadki w języku polskim polegają na czymś zupełnie innym.U nas odmienia się całe zdania przez przypadki a tutaj tylko pojedyńcze słowka, ale do tego jeszcze dojdę ;).W zasadzie to nie ma sensu przeskakiwać z podstawowego poziomu do dużo wyzszego...

Pozdrawiam
Opuść swą głowę.Gwiazdy,one szeptają.Usłysz co mówią.I wiedz co to znaczy.Księzyc jest Twoim przewodnikiem.Zobacz jak idzie łagodnie przez światło, niczym dziecięce oko uratowane w baśniowym śnie...I śnij znowu
Bisurmanica

Postprzez Duuvelke » 9 lip 2007, o 13:12

zgadza sie... w jezyku niderlandzkim odmienia sie jeden wyraz... a nie cale zdanie...

jesli chodzi o nauke gramatyki to polecam uczyc sie u nauczyciela... wtedy dokladnie wytlumaczy co i jak...
Duuvelke
moderator

Postprzez Bisurmanica » 9 lip 2007, o 13:41

Duuvelke ja uczę się w systemie ESKK.Zdobyłam kurs po znajomości, z tymże jest wybrakowany.Brakuje mi kilku ostatnich zeszytów.No ale narazie się tym nie martwię bo po raz drugi zaczęłam od początku, żeby wszystko dobrze utrwalić.Jestem bardzo zadowolona z nauki w ten sposób ale mimo to chciałabym spróbować w ROC, ale narazie nie zrobiłam jeszcze zadnego kroku w te stronę ;)
Bisurmanica

Postprzez Duuvelke » 9 lip 2007, o 15:00

tak... ale to jednak nie to samo... kiedy ma sie nauczyciela, ktory wszystko moze dokladnie wyjasnic... podac przyklady...
ja nie twierdze, ze samonauka jest zla... tez sie sama jezyka nauczylam... ale... hehe... jak zawsze jest jakies ale... zeby podniesc poziom mojego jezyka, wymowe i gramatyke mialam prywatne lekcje... i dzieki temu w ciagu niecalych 2 miesiecy podnioslam poziom mojego jezyka ze stopnia 2 na 4...

mysle, ze to dobry pomysl sprobowac sie uczyc w ROC... dzieki temu podniesiesz poziom jezyka... zycze powodzenia w nauce... ja na szczescie mam ta czesc juz za soba... :mrgreen:
Duuvelke
moderator

Postprzez Bisurmanica » 30 sie 2007, o 20:50

Hejka,
Byłam dzisiaj w "roc".Niestety nie ma dla mnie tam miejsca :(.Kwalifikuję się na pierwszy poziom, gdyż znam tylko polski no i nasz kochany rosyjski :P .Cholercia!!!Jestem podłamana :(...
Facet powiedział, żebym udała się do gemeente i tam zapytała co mam ze sobą zrobić?
No ciekawe do kogo ja tam pójdę?Oj nerwy mi dzisiaj puściły.Człowiek ma chęci, to coś innego staje na przeszkodzie.Szukałam troszkę po necie ale nie mogłam nic znaleźć na temat kursów w Hilversum.Ech
Bisurmanica

Postprzez jojo » 8 paź 2007, o 21:00

Ronaldinio napisał(a):
pawel1979 napisał(a):tak jak w polsce sa gwary gĂłralskie czy ÂślÂąska

no niby tak ale bardzo malo ludzi z nich korzysta.Bardziej rozpowszechciony jest Kaszubski.Z tego co slyszalem to oni nie czuja sie polakami :)

Przepraszam bardzo za off topic, ale czuje sie oburzona. Jak to Kaszubi nie czuja sie Polakami? 8) Nie ma Polski bez Kaszub, a Kaszub bez Polski 8)
jojo

Postprzez vliendertje » 20 lis 2007, o 14:09

Duuvelke napisał(a):tak... ale to jednak nie to samo... kiedy ma sie nauczyciela, ktory wszystko moze dokladnie wyjasnic... podac przyklady...
ja nie twierdze, ze samonauka jest zla... tez sie sama jezyka nauczylam... ale... hehe... jak zawsze jest jakies ale... zeby podniesc poziom mojego jezyka, wymowe i gramatyke mialam prywatne lekcje... i dzieki temu w ciagu niecalych 2 miesiecy podnioslam poziom mojego jezyka ze stopnia 2 na 4...

mysle, ze to dobry pomysl sprobowac sie uczyc w ROC... dzieki temu podniesiesz poziom jezyka... zycze powodzenia w nauce... ja na szczescie mam ta czesc juz za soba... :mrgreen:

Hej nie sadze ,zeby ROC bylo najlepszym wyjsciem,lepiej chyba szukac kursow jezyka gdzie grupy ludzi sa mniejsze a nauczyciele naprawde studiowali holenderski. Ja zrobilam 2 kursy holenderskiego dla zaawansowanych. Do pierwszego przygotowalam sie sama uczac sie z ksiazki CODE 1,naturalnie na poczatku kursu bylam najslabsza bo mialam tylko 2 miesiace na nauke,przy koncu kursu bylam najlepsza. Naprawde mozna sie nauczyc holenderskiego,wystarczy odrobina checi!
Succes met leren!
vliendertje

Postprzez lokimagi » 21 lis 2007, o 20:22

Vliendertje a dlaczego twierdzisz , że nauka w ROC nie jest najlepszym wyjściem? Jestem początkującym i dla mnie ROC jest ok :D Jeśli chodzi o liczbę ludzi w grupie to jest różnie u mnie na początku było ok 13 osób, teraz zostało 8, czy to dużo nie wiem. Do tego po pierwszym semestrze, jest test po którym nastąpi dalszy podział grupy. Jestem w Holandii od niedawna więc, może się nie orientuje, dlatego jeśli ktoś posiada sprawdzone info o jakieś szkole językowej (innej niż ROC) to prosze podać info na forum :D
W naszym domu dziennik telewizyjny oglądamy w największej ciszy. Wyłączona jest nawet fonia.
lokimagi

Postprzez vliendertje » 22 lis 2007, o 12:10

U mnie w grupie bylo 5 osob ,a czasami bylysmy nawet we dwie. W ten sposob masz zsanse na wykazanie sie i jestes zmuszony do mowienia. Wiem tylko ,ze u mnie na pierwszym kursie bylo kilka osob z ROC-ku i nie dosc ,ze mowily slabo(byly juz po kilku kursach) to jeszcze same narzekaly na nauczycieli tam.
Jij moet het zelf weten :roll: Z drugiej strony jesli ktos chce to na bank sie nauczy.
Powodzenia w nauce! Pozdrawiam Pa
A dla osob ,ktore nie maja szans zrobic kursu polecam ksiazke CODE 1,naprawde dobra.
Jest tez strona internetowa jesli sie nie myle to www.klas.nl albo cos takiego :mrgreen: nie wiem dokladnie.
vliendertje

Postprzez lenka105 » 22 lis 2007, o 15:57

Prawdopodobnie chodziło o wspomnianą wcześniej stronę www.taalklas.nl :?: ?
Jest to strona, z której naprawdę łatwo mozna nauczyć się języka, szczególnie podstawowych słówek. Jedynym jej mankamentem jest fakt, że są tam wyłącznie holenderskie wyrażenia i poczatkujący muszą w niektórych ćwiczeniach posiłkować się słownikiem.

[ Dodano: 2007-11-22, 16:04 ]
Jest także bardzo dobry podręcznik do nauki języka nl, napisany po polsku:
"Mówimy po niderlandzku" Lisetta Stembor i Stanisław Prędota, wyd. Wiedza Powszechna.
Podręcznik oprócz gramatyki i słownika zawiera wiele ćwiczeń podzielonych na 20 lekcji- jest o wiele tańszy od kursu ESKK, a zawiera prawie taką samą ilość materiału.
Gdyby ktos był zainteresowany, podaję stronę: www.wiedza.pl.
lenka105

Postprzez Duuvelke » 23 lis 2007, o 13:46

vliendertje... zapominasz tylko, ze od innych osob mozna sie wlasnie slowek uczyc... bo nie kazdy mam taki sam zasob slownictwa...

poza tym... kazdy ma swoje doswiadczenia... jedni dobre drudzi nie...
Duuvelke
moderator

Postprzez vliendertje » 23 lis 2007, o 14:28

Duuvelke...jak najbardziej mozesz sie od innych nauczyc,jednak wiem,ze wielu ludzi wstydzi sie mowic w obcym jezyku,poniewaz widza ,ze maja smieszny akcent i boja sie,ze kiedy cos powiedza do danej osoby to ta osoba tego nie zrozumie. Najwazniejsze jest sie osmielic. Pamietam,ze kiedy poszlam na pierwszy kurs bylam jedyna osoba ,ktora nie robila wczesniej kursu. Dlatego musialam pierwsza czytac i bylam strasznie zdenerwowana.
Gdyby w mojej klasie bylo 20 osob zamiast osmiu,to w ciagu lekcji nie moglabym sie wiele razy odzywac. Faktycznie,kazdy robi to co lubi,dla osob ,ktore nie maja zbyt wiele czasu na nauke w domu proponuje nauke w mnniejszych grupach.
vliendertje

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do SZKOŁA