Home Ogloszenia Poradnik Emigranta Forum Kontakt Redakcja
Forum

jezyk holenderski

sprawy związane z nauką i tłumaczeniem

jezyk holenderski

Postprzez Ronaldinio » 24 mar 2007, o 17:20

Zastanawiam sie czy jezyk holenderski jest trudny dla polaka.W wikipedi wyczytalem ze ludzie uzywaja odmniennego jezyka we fryzji(fryzyjski)

Wiec moje pytania to:
1.czy jezyk holenderski jest drudny dla polaka
2.ten jezyk fryzyjski jest uzywany tylko w pewnym regionie tak??
3.czy jezeli do holandi przybywa sie np.pracowac to czy mozna sie dogadac tylko i wylacznie po angielsku jak to jest w Norwegi??(wyjezdza tam baaardzo duzo polakow)
Ronaldinio
JuniorAdmin

Re: jezyk holenderski

Postprzez Duuvelke » 24 mar 2007, o 18:02

1. zalezy jak dla kogo... dla mnie poczatki byly trudne... teraz nie mam zadnych problemow z dogadaniem sie po holendersku...

2. fryzyjski jest uzywany we fryzji... co niektorzy holendrzy uwazaja to wojewodztwo za inny kraj...
dodam, ze w calej holandi sa rozne dialekty... co miasto to inny dialekt...

3. generalnie dogadasz sie z kazdym po angielsku... ale nie do kazdej pracy cie przyjma bez znajomosci holenderskiego... wszystko zalezy od pracy i stanowiska..
Duuvelke
moderator

Re: jezyk holenderski

Postprzez Królik » 25 mar 2007, o 08:18

1. moim zdaniem jest trudny dla polakow wymowa "g" jak "h" czy "v" jak "f" to jest bardzo denerwujace ale mozna sie nauczyc :diabel:
2.tak jak w polsce sa gwary gĂłralskie czy ÂślÂąska tak i tutaj sa rĂłzne dialekty
3.tutaj dzieci w szkolach juz od 6 lat ucza sie jezyka angielskiego wiec niema problemu dogadac sie z prawie kazdym po angielsku ale tak jak napisaÂła Duuvelke nie do kazdej pracy cie przyjmÂą nie znajc jezyka niderlandzkiego
:gitara:
Królik
Administrator

Postprzez Ronaldinio » 25 mar 2007, o 14:57

pawel1979 napisał(a):tak jak w polsce sa gwary gĂłralskie czy ÂślÂąska

no niby tak ale bardzo malo ludzi z nich korzysta.Bardziej rozpowszechciony jest Kaszubski.Z tego co slyszalem to oni nie czuja sie polakami :)

no ale nie jest jak fryzyjski jezykiem urzedowym.

Aha i dziekuje za odpowiedz bo moi bracia wyjezdzaja teraz za granice i ja tez planuje wyjazd.Narazie bracia wyjechali do Niemiec i Angli ale ja sie rozgladam bardziej za Norwegia.

No to dzieki jeszcze raz :)
Ronaldinio
JuniorAdmin

Postprzez Duuvelke » 25 mar 2007, o 20:01

Ronaldinio napisał(a):no ale nie jest jak fryzyjski jezykiem urzedowym.

w tym wojewodztwie dogadasz sie po holendersku... tam nie mowia tylko po fryzyjsku...
Duuvelke
moderator

Postprzez nollewska » 27 mar 2007, o 20:04

Kiedy mialam po raz pierwszy zajecia z jezyka holenderskiego, moj nauczycie, gdy zaczal cos mowic, w pierwszej chwili myslalam, ze sie zaksztusil.
No pozniej powoli zaczelam sie przyzwyczajac do ich wymowy i sluchac jak prawie wszyscy sie ksztusza wymawiajac niektore slowa tak niesamowicie gardlowo.
Nie mowiac, juz o powitaniu czy tez pozegnaniu, gdzie slowa te dla Polaka slyszacego je po raz pierwszy, moga byc wielkim zaskoczeniem.
Kancelaria Podatkowa On-line
http://www.kancelariabean.com
nollewska

Postprzez alicja2911 » 10 kwi 2007, o 17:22

Oj trudny :P ale da sie nauczyc! :lol: Polak potrafi! :lol:
alicja2911
moderator

Postprzez adamek88 » 3 maja 2007, o 14:17

Pod³Âącze siĂŞ do tematu czy jeÂżyk niemiecki wystarczy zeby siĂŞ porozumieĂŚ z holendrami czy lepszy jest angielski?
adamek88

Postprzez Duuvelke » 3 maja 2007, o 17:52

z doswiadczenia wiem, ze angielski... chociaz to zalezy od rejonu... generalnie holendrzy szybciej mowia po angielsku niz po niemiecku...
Duuvelke
moderator

Postprzez adamek88 » 3 maja 2007, o 21:32

Duuvelke napisał(a):z doswiadczenia wiem, ze angielski... chociaz to zalezy od rejonu... generalnie holendrzy szybciej mowia po angielsku niz po niemiecku...

A to trochĂŞ lipa bo lepiej siĂŞ z niemca czujĂŞ, ale to mozĂŞ byĂŚ mobilizacja do nauki angielskiego

[ Dodano: 2007-05-03, 23:24 ]
a tak jeszcze przy okazjio gdzie siĂŞ uczyliÂście jĂŞzyka? Co myÂślicie o kursach typu Eskk? Chodzi mi o podstawy bo jak siĂŞ ma to póÂźniej juÂż jakoÂś idzie
adamek88

Postprzez Duuvelke » 4 maja 2007, o 11:50

jezyka nauczylam sie sama... pozniej chodzilam na korki zeby gramatyke podszliwowac...

moj brat uczyl sie angielskiego przez SITA (jak sie nie myle... mial takie okulary i plyty do nauki)... i nauczyl sie duzo... przedewszystkim slownictwo sobie rozbudowal...
Duuvelke
moderator

Postprzez mortisja » 15 maja 2007, o 09:54

Hej :) CiÂągle sie uczĂŞ holenderskiego :D ChodzĂŞ prywatnie na lekcje(1dzieĂą w tygodniu po 2 godz.)oprĂłcz tego duÂżo uczĂŞ siĂŞ sama-jest bardzo trudno-zwÂłaszcza gadaĂŚ :lol:
ale muszĂŞ prĂłbowaĂŚ!Pozdrawiam www.leesenschrijf.nl ,www.taalklas.nl
mortisja

Postprzez Bamboocha » 20 maja 2007, o 21:38

ehhhh z tym holenderskim... ja bym sie chciaÂła nauczyĂŚ ale mi sie nie chce :P eheh a tak powaÂżnie to czy ktoÂś siĂŞ orientuje gdzie mozna sie o jakieÂś kursy dowiadywaĂŚ? interesuje mnie Rotterdam i ewentualnie Haga... i ile taka przyjemnoÂśc kosztuje?
Bamboocha

Postprzez Królik » 21 maja 2007, o 06:39

www.paweldesign.com
Królik
Administrator

Postprzez Paula » 4 cze 2007, o 07:12

Jesli chodzi o nauke holenderskiego ... hm ... podobno czlowiek jak tylko chce to jest w stanie nauczyc sie wszystkiego :wink:

Jednak zdecydownanie jest to trudny jezyk - wlasnie jestesmy z mezem w trakcie nauki - i jak juz zauwazyl pawel1979 wymowa jest bardzo trudna :-| Mi w nauce bardzo pomaga znajomosci angielskiego!
Paula

Następna strona

Powrót do SZKOŁA